Ogrodzenia gabionowe

tematyka: gabiony, budownictwo hydrotechniczne


Fotografie:
gabiony budownictwo hydrotechniczne

W czasach gdy coraz większy nacisk kładzie się na ekologię i życie w zgodzie z naturą, na uwagę zasługują ogrodzenia gabionowe, zwane inaczej gabionami.

Na czym polegają takie ogrodzenia? 
Gabiony to kosze ze stalowych prętów i płaskowników, które są spawane, a później cynkowane ogniowo. Tak powstałe konstrukcje są wypełniane kamieniem naturalnym lub drewnem. Uniwersalny i naturalny wygląd sprawia, że takie ogrodzenia mogą wpasować się w każde otoczenie.  
Jakie są plusy ogrodzeń z gabionów? Po pierwsze wytrzymałość. Dzięki temu, że konstrukcja jest spawana, a nie zgrzewana może wytrzymać wiele lat. Dodatkowo stalowe elementy są zabezpieczane przed korozją. Po drugie świetna izolacja akustyczna. Dzięki temu, że gabiony są wypełniane dużą ilością elementów, ich faktura posiada wiele powierzchni rozpraszających fale dźwiękowe. Po trzecie, gabiony praktycznie nie wymagają konserwacji.  
Konstrukcje z gabionów mogą służyć nie tylko jako ogrodzenia. Powszechne jest ich wykorzystanie w małej architekturze. Świetnie sprawdzą się jako kominki, grille ogrodowe lub stoły i krzesła. Poza tym chętnie korzysta z nich budownictwo hydrotechniczne. Te wytrzymałe konstrukcje stanowią dobre zabezpieczenie brzegów zbiorników wodnych. 
Plusem gabionów jest też możliwość ich dowolnej aranżacji. Bez problemu możemy zamówić odpowiadającą na wielkość kosza, wybrać wielkość oczek siatki oraz wypełnić wybranym materiałem. Mnogość dostępnych kamieni daje nam niezliczone możliwości. Ciekawym rozwiązaniem jest też użycie wypełnienia mieszanego z drewna i kamienia.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zobacz także:

Artykuł dodał(a) Kamila Blond, czwartek 05-październik-2018